بهترین منابع خودآموز زبان انگلیسی برای عاشقان زبان انگلیسی

برای آموزش و یادگیری اصولی زبان انگلیسی، باید از کتاب‌ها و منابع خودآموز استفاده کنیم؛چون همه‌ی منابع آموزشی موجود در بازار مناسب این کار نیستند. سعی کردیم در ادامه، برخی از این منابع آموزشی را که به صورت تجربی و بازخورد مثبتی داشته اند را معرفی می‌کنیم.

منابع خودآموز زبان انگلیسی - زبانزد

فهرست مطالب

مجموعه کتاب‌های خودآموز زبان انگلیسی Speakout

کتاب‌ها جزو مهم‌ترین منابع یادگیری زبان دوم هستند. حال اگر بخواهیم این زبان را در خانه و به صورت خودآموز فرا بگیریم، لازم است کتاب مناسبی تهیه کنیم.

مجموعه کتاب‌های ۸ جلدی  Speakout یکی از بهترین منابع برای یادگیری مکالمه با لهجه‌ی بریتانیایی است که توسط انتشارات لانگمن و با همکاری BBC Learning تالیف شده است. تمرکز Speakout بیشتر بر موضوعات رایج زندگی است و با مطالعه‌ی آن، هر ۴ مهارت لازم برای تسلط بر زبان انگلیسی را فرا می‌گیرید..

منبع خودآموز SpeakOut

هر جلد کتاب شامل ۱۰ الی ۱۲ درس است که در هر درس، به موضوعات متنوعی چون کار و زندگی شخصی پرداخته شده و در خلال این موضوعات کلمات و اصطلاحات کاربردی آموزش داده می‌شود. این مجموعه شامل ویدئوهای آموزشی قوی با موضوعات متنوعی است که مهارت شنیداری شما را تقویت می‌کند

کتاب خودآموز زبان انگلیسی Tactics for Listening

مجموعه کتاب‌های ۳ جلدی Tactics for Listening،منبع خوبی برای یادگیری زبان انگلیسی به صورت خودآموز و با لهجه‌ی آمریکایی است.

هر کتاب شامل ۲۴ درس است که در آن‌ها به موضوعات کاربردی و رایج پرداخته شده و بیشتر شامل مکالمات دو نفره یا بیشتر است. فایل‌های صوتی این کتاب، مهارت شنیداری و گفتاری شما را به خوبی تقویت می‌کند.

کتاب Tactics for Listening

کتاب یادگیری لغات انگلیسی English Vocabulary in Use

ٍEnglish Vocabulary IN use

مجموعه‌ی English Vocabulary in Use در ۴ سطح Elementary، Intermediate، Upper Intermediate و Advanced تالیف شده و شامل موضوعات رایج و روزمره چون کسب‌ و کار، سفر، کشورها، تحصیل، گردشگری، فناوری و … است. با این تنوع بالا در دروس، به‌راحتی می‌توانید لغات کاربردی برای هر موقعیتی را یاد بگیرید.

کتاب گرامر انگلیسی Practical English Usage

کتاب English Grammar in Use در دو نسخه تالیف شده است. نسخه‌ی اول مخصوص یادگیری گرامر به صورت خودآموز بوده و کلیه‌ی تمرینات به همراه پاسخ آن‌ها را شامل می‌شود. نسخه‌ی دوم مخصوص کلاس و آموزشگاه بوده و تنها تمرینات را شامل می‌شود و پاسخ‌ها را ندارد.

Practice English Usage

کتاب لغات انگلیسی  English Collocation in Use cambridge

کتاب English Collocation in Use cambridge در دو سطح متوسطه و پیشرفته و برای آموزش لغات و اصطلاحاتی تالیف شده است که به‌طور طبیعی با هم استفاده می‌شوند. مطالعه‌ی این کتاب به داوطلبان آزمون آیلتس نیز پیشنهاد می‌شود.

کتاب خودآموز گرامر انگلیسی Living Grammar

این مجموعه در چهار سطح Elementary، Intermediate، Upper Intermediate و Advanced تالیف شده و سعی دارد تا در کنار آموزش گرامر، شرایط و موقعیت‌هایی که می‌توان از هر دستور استفاده کرد را نیز آموزش دهد.

کتاب خودآموز مکالمه زبان انگلیسی Speak English Like an American

این کتاب در قالب بیست و پنج درس، اصطلاحات و عبارات کاربردی زبان انگلیسی را با لهجه‌ی آمریکایی آموزش می‌دهد. البته این کتاب بیشتر مناسب کسانی است که آشنایی خوب و عمیقی با زبان انگلیسی دارند.

Speak English Like An American

کتاب خودآموز لغات ۱۱۰۰ Words You Need to Know

کتاب ۱۱۰۰ شامل پرکاربردترین لغات زبان انگلیسی است و در آن هر واژه با استفاده از تعریف، مثال، تمرین و اصطلاحات آموزش داده می‌شود.

کتاب خودآموز لغات انگلیسی Oxford Word Skill

Oxford Word Skills

در مجموعه‌ی سه جلدی Oxford word skill,دو هزار واژه‌ی کاربردی را آموزش می‌بینید. این مجموعه، در ۳ سطح مبتدی، متوسطه و پیشرفته تالیف شده‌اند و برای تمامی زبان آموزان برای هر سطحی مناسب هستند.

اپلیکیشن Rosetta Stone

اکثر این برنامه‌ها به آموزش لغات، گرامر، مهارت‌های ۴ گانه، عبارات، اصطلاحات و ساختار جمله می‌پردازند. اپلیکیشنRosetta Stone یکی از قدرتمندترین برنامه‌های آموزش زبان است و در سراسر دنیا توسط زبان آموزان زیادی استفاده می‌شود. این اپلیکیشن با استفاده از تصویر، ویدئو و فایل‌های صوتی و با بهره گرفتن از حافظه‌ی تصویری و شنیداری کاربر، زبان انگلیسی را به او آموزش می‌دهد.

اپلیکیشن Memrise

با کمک این اپلیکیشن هر روز می‌توانید تعداد مشخصی لغات جدید یاد بگیرید. Memrise از تکنیک تکرار برای آموزش کلمات استفاده می‌کند.

MemRise

Duolingo

dualingua

اپلیکیشنDuolingo لغات جدید را با استفاده از تصویر به شما آموزش می‌دهد تا به خاطر سپردن آن‌ها راحت‌تر باشد.این اپلیکیشن به کمک بازی و سرگرمی هر ۴ مهارت لازم برای یادگیری زبان انگلیسی را به شما آموزش می‌دهد.

Quizlet

این اپلیکیشن امکان ایجاد فلش کارت از دایره واژگان زبان‌آموز را فراهم کرده و البته می‌توانید از فلش کارت خود برنامه نیز استفاده کنید. Quizlet تلاش کرده تا فرآیند به خاطر سپردن کلمات را به بازی و سرگرمی تبدیل کند.

Quizlet

Babbel

The best English language tutorial resources

در این اپلیکیشن با یادگیری لغات جدید و به کاربردن آن‌ها در تمرینات متنوع می‌توانید دایره لغات خود را به صورت اصولی افزایش داده و گرامر را نیز بیاموزید. همچنین این برنامه با استفاده از چهار روش تشخیص تصویر، تشخیص صدا، تکمیل فرم و نوشتن، چههر مهارت اصلی زبان آموز را تقویت می‌کند.

Drops

اپلیکیشن drops با استفاده از اشکال فانتزی و بازی، لغات پرکاربرد انگلیسی را به شما آموزش می‌دهد.

Bussu

با استفاده از این اپلیکیشن می‌توانید با افراد انگلیسی زبان، صحبت کرده و مهارت گفتاری خود را تقویت کنید. این برنامه در هر درس شامل آموزش لغت، مکالمه، تمرین نوشتن، ضبط صدا و تمرین مکالمه با یک فرد بومی است.

نکته مهم

اما برای استفاده از این منابع،تکنیک‌های ساده اما کاربردی که در ادامه به آن‌ها اشاره می‌کنیم را نیز به کار بگیرید تا یادگیری بهتر و موثرتری داشته باشید؛

 •  یک هدف برای خود تعیین کنید
 • هر روز زمان مشخصی را برای یادگیری زبان اختصاص دهید.
 • فیلم و سریال به زبان انگلیسی تماشا کنید و بر روی یادگیری لغات و اصطلاحات تمرکز کنید.
 • ویدئوهای آموزش زبان انگلیسی در یوتیوب را تماشا کنید.
 • هر روز و هر شب قبل از خواب موسیقی به زبان انگلیسی گوش دهید.
 • به رادیوهای انگلیسی زبان مانند BBC و VOA گوش دهید.
 • پادکست به زبان انگلیسی و با موضوعات متنوع را گوش دهید.
 • کتاب داستان‌های انگلیسی را هم‌زمان با گوش دادن به فایل صوتی بخوانید.
 • داستانی که خوانده‌اید یا فیلمی که دیده‌اید را به زبان انگلیسی خلاصه‌نویسی کنید.
 • هر روز مقابل آینه بایستید و در مورد اتفاقات روز با صدای بلند با خودتان صحبت کنید.
 • با دوستان و همکلاسی‌های خود با زبان انگلیسی بحث و گفتگو کنید.
 • پست‌های شبکه‌های اجتماعی خود را به زبان انگلیسی بنویسید.

اشتراک گذاری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *