تمام نکاتی که قبل از اسپیکینگ آیلتس باید مرور کنید

تصور کنید وارد جلسه آزمون ایلتس شدید و با اعتماد به نفس کافی و با آگاهی و تسلط کامل به آزمون وارد ازمون اسپیکینگ میشوید 

همراه ما باشید تا در این مقاله تمام نکات مهمی که برای آزمون اسپیکینگ ایلتس باید در ذهن داشته باشید را یادبگیرید.

میتوانید از لیست زیر موضوع خود را انتخاب کنید

IELTS-Speaking

فهرست مطالب

بعد از اینکه آزمون کتبی شما انجام شد، در زمانی معین و از پیش تعیین شده، سوالاتی در مورد speaking توسط آزمون‌گیرنده (Examinner) پرسیده می‌شود.این سوال‌ها حدود ۱۵ دقیقه زمان می‌برند و در سه بخش انجام می‌شوند، اما اینکه برای هر پارت چقدر زمان لازم است به شخص آزمون‌گیرنده و مدیریت او بستگی دارد.

مشکلات شرکت کنندگان در آزمونSpeaking

Fluency and coherence

منظور از fluency در آزمون اسپیکینگ، سیال بودن و روانی کلام و منقطع نبودن آن است.آزمون‌دهنده باید روان و مسلط صحبت کند.منظور از coherence دراین آزمون، منطقی بودن کلام است؛سخن باید واضح ادا شود و مانع گیج‌شدن باشد.

speaking-IELTS

اشتباهات رایج در آزمون Speaking IELTS

حال به اشکال‌ها و اشتباه‌هایی که ممکن است توسط آزمون دهنده انجام شود اشاره می کنیم. با شناخت این اشتباه‌ها و تصحیح آن‌ها می‌توانید بهترین بازده را در آزمون اسپیکینگ داشته باشید.

Problems of Fluency

۱.Pausing too often

کلام و جمله بندی‌های منقطع و مکث‌های ناگهانی و بیش از حد، به شدت می‌تواند شخص آزمون‌گیرنده را کلافه کند و کیفیت آزمون را کاهش دهد.

۲.Repetition

تکرار بیش از حد موجب کلافگی آزمون‌گیرنده و کاهش بازده مثبت speaking می‌شود. این تکرار گاهی به صورت تکرار تک کلمه یا تکرار جمله اتفاق می افتد.

۳.self correction

وقتی جمله ای را غلط بیان کنید و برای رفع غلط خود به عقب برگردید و از اول آن را بیان کنید، این کار باعث منقطع شدن کلام می شود و عدم تسلط زبان آموز را نشان می دهد.

۴.speaking too quicly

سعی کنید آرام و شمرده شمرده صحبت کنید تا هم خودتان تمرکز و آرامش بیشتری داشته باشید و هم آزمون‌گیرنده متوجه‌ی پاسخ شما شود. تند صحبت کردن قاعده‌ی خاص خودش را دارد و استفاده از آن در این شرایط، نتیجه‌ی عکس می‌دهد.

short-answers

۵.short answers

نباید سوال‌ها را با جواب های خیلی کوتاه پاسخ بدهید. جملاتی مثل I am teacher خیلی کوتاه هستند. معمولا آزمون گیرنده به دنبال بسط‌ دادن سوال‌های خود است؛ بنابراین بهتر است شما هم در کنار پاسخ های کوتاه خود جملاتی را به عنوان دلیل بیاورید.مثل؛
I am teacher,i am teaching english as a foreign language.

Problem of coherence

1.Not answering the question

در دو صورت ممکن است نتوانید به سوال ها پاسخ دهید؛ یا متوجه‌ی سوال نمی شوید و یا جواب شما منطق فکری درستی ندارد.برای مثال؛ از شما سوال می شود یک اقدام که دنیا را تغییر داد توصیف کنید و شما در جواب بگویید ماشین های پرنده!

2.illogical answers

برای مثال از شما سوال می‌شود که چرا مردم به شهرهای بزرگ مهاجرت می‌کنند و شما در پاسخ می‌گویید چون همه به آن‌جا می‌روند! این اشتباه است؛علت مهاجرت به شهرهای بزرگ امکانات آن‌هاست.

3.illogical sentence order

هر جمله‌ای جایگاه قرارگیری مخصوص خود را دارد.برای مثال نمی‌توان “سلام” را بعد از “جمله‌ی معرفی” آورد؛
I am mohammad,Hello !

Lack of connectives.4

Furthermoreو however و غیره را می‌توانید استفاده کنید،اما توجه داشته باشید همان‌طور که استفاده نکردن از این کلمات ایراد است،استفاده‌ی مفرط از آن‌ها هم غلط است.

Lack-of-connectives

Problems of vocab

1.استفاده‌ی بیش از حد از برخی کلمات خاص

استفاده‌ی بیش از حد از برخی کلمات خاص،باعث آسیب کیفیت اسپیکینگ می‌شود.بهتر است راجع‌به موضوعات مختلف،کلمات مختلف داشته باشید.

2.استفاده‌ی نادرست از واژگان

برای مثال از habitate در موضوعHometown نمی‌توان استفاده کرد.باید جایگاه و کابرد واژگان را بلد باشید. صفت و قید و اشکال مختلف ریشه آن فعل آگاهی داشته باشید

3.کلمه را باید بشناسید و به درستی در جای مناسب به کار ببرید.برای مثال؛

خانواده که اجازه می‌دهد:Permisise
قابل اجازه دادن:Permisable

4.استفاده از کلمات ناقص

از شما میپرسه چرا رنگ ها مهم هستند و شما چون در رابطه با آن موضوع کلمه در ذهن ندارید گیر میافتید به عنوان مثال در اینجا میتونید از کلمه Beautify برای جمله خودتان استفاده کنید

inability-to-discuss-a-range-of-tapics

5.ناتوانی در صحبت درمورد طیف گسترده ای از موضوعات

باید در مورد طیف موضوعات گسترده،کلمات متفاوت و متناسب با موضوع را به کار ببرید و دایره‌ی لغات خود را گسترش دهید.

Problem of Grammer

۱.سعی کنید هنگام مکالمه صدای خود را ضبط کنید و با مرور آن غلط های خودتان را اصلاح کنید.

۲.سعی نکنید گرامری خاص داشته باشید و از قبل به آن فکر کنید.باید با توجه به ایده و موضوع مورد بحث، گرامر به صورت ناخودآگاه در ذهن شما نقش ببندد.

۳. جملات را کامل کنید و به صورت کوتاه و ناتمام پاسخ ندهید.

overuse of simple senlences.۴

استفاده از جمله‌های ساده اگرچه باعث فهم و گیرایی بهتر گرامر می شود؛ اما استفاده‌ی بیش از حد از آن‌ها هم جالب نیست.

Problems with pronunciation

۱.تلفظ واژگان ای که بلد نیستید را حتماً چندین بار با دیکشنری‌های کامپیوتری و همراه چک کنید(دیکشنری کمبریدج در ویندوز بهترین گزینه برای تمرین است. همچنین دیکشنری گزینه مناسبی است).
۲. حروف صدادار(vowel sounds) را بلد باشید. این امر به با دقت گوش دادن مربوط است.
۳. به استرسِ واژگان توجه کنید. در بعضی جاها واژه با فشار بیشتری تلفظ می شود و گاهی اوقات لحن صدا هم هنگام جواب دادن می تواند آهنگین و با فشار و تاکید بیشتری ادا شود.
۴.باید روی صداها و تلفظ‌ها دقت و تمرکز و تسلط کافی را داشته باشید. گاهی ممکن است صداهایی را خودتان تغییر دهید که این باعث کسر نمره می شود.

شرایط ورود به جلسه‌ی آزمون

در ابتدا که وارد جلسه می‌شوید، در مورد مدارک و نام شما سوال می شود و ممکن است یک اسم کوتاه (مستعار) از شما بخواهند.
بعد راجع به Topicها سوال می‌شود،برای مثالا د رابطه با فصل میپرسه که فصل چجوری هست و معمولا امکان پیشبینی بعضی از سوالات بر روی سایت‌ها وجود دارد.اساتید IELTS معمولاپیش بینی نسبی بر روی سایت خود از آزمون ها هر 3 ماه انجام میدهند دارند.
در مجموع،۳۰ topic برای پارت اول می‌توان در نظر گرفت که در مورد ۳یا۵ موضوع سوال پرسیده می‌شود (تعداد سوال‌ها بستگی به شخص آزمون‌گیرنده دارد).
معمولا موضوع topic اول یکی از این سه موضوع است؛
-your …… /your studies
-your home
-your living area
اگر شغل نداشته باشید،از رشته یا آینده‌ی شما سوال می‌شود و منظور از Living area محله ای هست که در آن زندگی میکنید و ویژگی آن مهم است و ممکن است پرسیده شود

در انتها امیدواریم این مطلب برای شما مفید بوده باشد و اگر دوست داشتید میتوانید برای دوستان خود به اشتراک بگذارید

اشتراک گذاری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *